Jak wybrać sukienkę do typu figury?
Autor: XGM Sp z o.o., publikacja: 2017-10-31
Każda kobieta powinna mieć w swojej garderobie przynajmniej jedną sukienkę. To właśnie ona dodaje kobiecości, wyraża nastrój, podkreśla walory figury i maskuje jej niedoskonałości. Jest dla niej również ratunkiem w sytuacji, gdy nie ma dość czasu, by dobrać odpowiednią bluzkę do spódnicy czy spodni. Zalety sukienki można wymieniać w nieskończoność. Bardzo ważne jest, by umiejętnie dobrać ten element garderoby do typu figury. Istotny jest nie tylko fason, ale również materiał, tekstura, kolor oraz dodatki.
Istnieje podział na 5 typów figury: gruszka, jabłko, kolumna, klepsydra i rożek.
Figura Gruszka
Cechy charakterystyczne: wyraźnie zaznaczona talia, wąskie ramiona, szerokie biodra, mały biust.
Jak skorygować ten typ figury, by wyglądała ona korzystnie?
Należy zaakcentować górną część ciała. Najlepiej zestawić jasną, wyrazistą górę z ciemniejszym dołem. Korzystnie przy tym typie figury będą prezentować się sukienki z falbankami na linii biustu i z wąską, prostą lub lekko rozkloszowaną spódnicą.
Długość sukienki trzeba dobierać indywidualnie, w zależności od wzrostu, typu urody czy własnych upodobań.
Figura Jabłko
Cechy charakterystyczne: wąskie biodra, szczupłe nogi, mocne szerokie ramiona, rozbudowana klatka piersiowa, wystający okrągły brzuszek
Figura Jabłko korzystnie wyglądać będzie zarówno w prostych, klasycznych sukienkach, jak i tych rozkloszowanych z falbankami. Z powodzeniem można też ubrać sukienkę bombkę oraz sukienkę z gorsetem. Dekolt w kształcie litery V wyrówna proporcje, a szeroki, ciemny pasek zaakcentuje talię.
Co do koloru, najtrafniejszym wyborem będą sukienki z geometrycznym wzorem na bocznych szwach.
Figura Kolumna
Cechy charakterystyczne: szczupła sylwetka, proporcjonalna figura, brak wcięcia w talii.
Dla tego typu figury najlepsze będą sukienki z szerokimi paskami lub wzorami na linii talii. Dobrym zabiegiem będzie również noszenie rozkloszowanych sukienek lub tych z baskinką czy falbankami. Najlepiej przy tym, gdy jasna góra kontrastuje z ciemniejszym dołem.
Figura Klepsydra
Cechy charakterystyczne: proporcjonalna sylwetka, wyraźne wcięcie w talii.
Ten typ sylwetki uznawany jest za kobiecy ideał. Posiadaczki tego typu figury mają powody do zadowolenia: mogą przebierać w fasonach, wzorach i kolorach sukienek, gdyż w każdej będą wyglądać korzystnie.
Figura Rożek
Cechy charakterystyczne: szczupła sylwetka, brak wcięcia w talii, szerokie ramiona, wąskie biodra.
Zazwyczaj posiadaczki tego typu figury mają mały biust, ale to nie reguła. W zależności od jego wielkości, sylwetkę można wymodelować na wiele sposobów.
Przy dużym biuście najlepiej sprawdzą się sukienki z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem. Trafionym wyborem będą te rozkloszowane i plisowane oraz ze spódnicą typu tulipan. Warto także zaakcentować linię bioder poprzez dobranie kolorowych wstążek, pasków i szarf. Sprawdzą się też tutaj draperie.
Posiadaczki małego biustu powinny wybierać kolorowe sukienki z lekko rozkloszowanym dołem. Seksapilu dodadzą koronkowe sukienki z kontrastowym paskiem.
Asymetryczna góra oraz dekolt w kształcie litery V pomogą zachować proporcje.
Opracował:
Jerzy Erdyk
XGM Sp z o.o.